Helpman Awards 2013 theatregold

Helpman Awards 2013

 


 

The annual Helpmann Awards recognise distinguished artistic achievement and excellence in the many disciplines of Australia’s vibrant live performance sectors, including musical theatre, contemporary music, comedy, cabaret, opera, classical music, theatre, dance and physical theatre. The Helpmann Awards also incorporates the JC Williamson Award™ for outstanding contribution to the Australian live performance industry.

The Helpmann Awards, named in honour of Sir Robert Helpmann and to commemorate his memory and achievements, were established in 2001 by Live Performance Australia (LPA) to recognise, celebrate and promote our live performance industry, similar to the Tony Awards on Broadway and the Olivier Awards in London.

 

 

The Musicals

Theatre

Opera and Classical Music

 

In addition to these Awards, two additional Awards were presented at the Ceremony, they were the Best Special Event Award presented to White Night Melbourne and Outstanding Theatrical Achievement: for the design, creation and operation of King Kong – the creature.

 

The Musicals

Best Musical

Winner

Howard Panter for the Ambassador Theatre Group and John Frost

Production/Event
Legally Blonde The Musical
Presenter(s)
Howard Panter for the Ambassador Theatre Group and John Frost
Nominee
Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt and Five Cent Productions, by special arrangement with Elephant Eye Theatrical
Production/Event
The Addams Family
Presenter(s)
Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt and Five Cent Productions, by special arrangement with Elephant Eye Theatrical
Nominee
John Frost
Production/Event
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Presenter(s)
John Frost
Nominee
Opera Australia in association with John Frost
Production/Event
South Pacific
Presenter(s)
Opera Australia in association with John Frost

Best Direction of a Musical

Winner

Jerry Mitchell

Production/Event
Legally Blonde The Musical
Presenter(s)
Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost
Nominee
Simon Phillips
Production/Event
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Presenter(s)
John Frost
Nominee
Jerry Zaks
Production/Event
The Addams Family
Presenter(s)
Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by special arrangement with Elephant Eye Theatrical
Nominee
Bartlett Sher
Production/Event
South Pacific
Presenter(s)
Opera Australia in association with John Frost

Best Choreography in a Musical

Winner

Jerry Mitchell

Production/Event
Legally Blonde The Musical
Presenter(s)
Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost
Nominee
Sergio Trujillo
Production/Event
The Addams Family
Presenter(s)
Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by special arrangement with Elephant Eye Theatrical
Nominee
Christopher Gattelli
Production/Event
South Pacific
Presenter(s)
Opera Australia in association with John Frost
Nominee
Tony Bartuccio
Production/Event
Chess
Presenter(s)
The Production Company

Best Male Actor in a Musical

Winner

Geoffrey Rush

Production/Event
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Presenter(s)
John Frost
Nominee
David Harris
Production/Event
Legally Blonde The Musical
Presenter(s)
Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost
Nominee
John Waters
Production/Event
The Addams Family
Presenter(s)
Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by special arrangement with Elephant Eye Theatrical
Nominee
Wayne Scott Kermond
Production/Event
The Producers
Presenter(s)
The Production Company

Best Female Actor in a Musical

Winner

Lucy Durack

Production/Event
Legally Blonde The Musical
Presenter(s)
Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost
Nominee
Esther Hannaford
Production/Event
King Kong
Presenter(s)
Global Creatures
Nominee
Chloe Dallimore
Production/Event
The Addams Family
Presenter(s)
Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by special arrangement with Elephant Eye Theatrical
Nominee
Silvie Paladino
Production/Event
Chess
Presenter(s)
The Production Company

Best Male Actor in a Supporting Role in a Musical

Winner

Russell Dykstra

Production/Event
The Addams Family
Presenter(s)
Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by special arrangement with Elephant Eye Theatrical
Nominee
Hugh Sheridan
Production/Event
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Presenter(s)
John Frost
Nominee
Mike Snell
Production/Event
Legally Blonde The Musical
Presenter(s)
Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost
Nominee
Chris Ryan
Production/Event
King Kong
Presenter(s)
Global Creatures

Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical

Winner

Helen Dallimore

Production/Event
Legally Blonde The Musical
Presenter(s)
Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost
Nominee
Erika Heynatz
Production/Event
Legally Blonde The Musical
Presenter(s)
Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost
Nominee
Katrina Retallick
Production/Event
The Addams Family
Presenter(s)
Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by special arrangement with Elephant Eye Theatrical
Nominee
Jennifer Vuletic
Production/Event
Chitty Chitty Bang Bang
Presenter(s)
Tim Lawson

Theatre

Winner

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival
Production/Event
The Secret River
Presenter(s)
Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival
Nominee
Belvoir in association with Australian Theatre For Young People
Production/Event
Medea
Presenter(s)
Belvoir in association with Australian Theatre For Young People
Nominee
Belvoir
Production/Event
Death of a Salesman
Presenter(s)
Belvoir
Nominee
State Theatre Company of South Australia
Production/Event
Hedda Gabler
Presenter(s)
State Theatre Company of South Australia

Best Direction of a Play

Winner

Neil Armfield
Production/Event
The Secret River
Presenter(s)
Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival
Nominee
Lee Lewis
Production/Event
The School For Wives
Presenter(s)
Bell Shakespeare
Nominee
Anne-Louise Sarks
Production/Event
Medea
Presenter(s)
Belvoir in association with Australian Theatre For Young People
Nominee
Rosemary Myers
Production/Event
School Dance
Presenter(s)
Windmill Theatre

Best Male Actor in a Play

Winner

Colin Friels

Production/Event
Death of a Salesman
Presenter(s)
Belvoir
Nominee
John Bell
Production/Event
Henry 4
Presenter(s)
Bell Shakespeare
Nominee
Colin Moody
Production/Event
Forget Me Not
Presenter(s)
Belvoir
Nominee
Nathaniel Dean
Production/Event
The Secret River
Presenter(s)
Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

Best Female Actor in a Play

Winner

Alison Bell

Production/Event
Hedda Gabler
Presenter(s)
State Theatre Company of South Australia
Nominee
Alison Bell
Production/Event
Constellations
Presenter(s)
Melbourne Theatre Company
Nominee
Helen Thomson
Production/Event
Mrs Warren’s Profession
Presenter(s)
Sydney Theatre Company
Nominee
Christen O’Leary
Production/Event
End of the Rainbow
Presenter(s)
Queensland Performing Arts Centre & Queensland Theatre Company

Opera and Classical Music

Best Opera

Winner

Opera Australia

Production/Event
Salome
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Hobart Baroque and Royal Opera House
Production/Event
L’isola disabitata
Presenter(s)
Hobart Baroque & Royal Opera House
Nominee
Opera Australia
Production/Event
Die Tote Stadt
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Opera Australia
Production/Event
Un Ballo in Maschera
Presenter(s)
Opera Australia

Best Symphony Orchestra Concert

Winner

Queensland Performing Arts Centre & Tourism and Events Queensland

Production/Event
Das Rheingold by Richard Wagner (concert performance) the Hamburg State Opera with the Hamburg Philharmonic Orchestra
Presenter(s)
Queensland Performing Arts Centre & Tourism and Events Queensland
Nominee
Australian Chamber Orchestra
Production/Event
Beethoven 9
Presenter(s)
Australian Chamber Orchestra
Nominee
Sydney Symphony
Production/Event
Tchaikovsky’s Queen of Spades: An Opera in Concert
Presenter(s)
Sydney Symphony
Nominee
Queensland Performing Arts Centre & Tourism and Events Queensland
Production/Event
Symphony No 2 in C Minor, Resurrection, by Gustav Mahler Soloists from the Hamburg State Opera with the Hamburg Philharmonic Orchestra and Brisbane Mahler Chorus
Presenter(s)
Queensland Performing Arts Centre & Tourism and Events Queensland

Best Chamber and/or Instrumental Ensemble Concert

Winner

Melbourne Recital Centre

Production/Event
Jordi Savall & Andrew Lawrence-King
Presenter(s)
Melbourne Recital Centre
Nominee
Musica Viva Australia
Production/Event
Takács Quartet
Presenter(s)
Musica Viva Australia
Nominee
Perth International Arts Festival
Production/Event
Philip Glass Complete Piano Etudes
Presenter(s)
Perth International Arts Festival
Nominee
Sydney Opera House Presents
Production/Event
Steve Reich – A Celebration
Presenter(s)
Sydney Opera House Presents

Best Direction of an Opera

Winner

Alex Ollé

Production/Event
Un Ballo in Maschera
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Rodula Gaitanou
Production/Event
L’isola disabitata
Presenter(s)
Hobart Baroque & Royal Opera House
Nominee
Gale Edwards
Production/Event
Salome
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Ludger Engels
Production/Event
Semele Walk
Presenter(s)
Kunstfestspiele Herrenhausen, Presented by Sydney Festival

Best Male Performer in a Opera

Winner

John Wegner

Production/Event
Salome
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Dmytro Popov
Production/Event
Handa Opera on Sydney Harbour – Carmen
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Giorgio Caoduro
Production/Event
Lucia di Lammermoor
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Byron Watson
Production/Event
Midnight Son
Presenter(s)
Victorian Opera

Best Female Performer in a Opera

Winner

Cheryl Barker

Production/Event
Salome
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Sara Macliver
Production/Event
L’Orfeo
Presenter(s)
Brisbane Festival & Australian Brandenburg Orchestra
Nominee
Emma Matthews
Production/Event
Lucia di Lammermoor
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Tamar Iveri
Production/Event
Un Ballo in Maschera
Presenter(s)
Opera Australia

Best Male Performer in a Supporting Role in an Opera

Winner

José Carbó

Production/Event
Die Tote Stadt
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Wolf Matthias Friedrich
Production/Event
L’Orfeo
Presenter(s)
Brisbane Festival & Australian Brandenburg Orchestra
Nominee
Samuel Dundas
Production/Event
La Bohème
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Douglas McNicol
Production/Event
Fidelio
Presenter(s)
State Opera of South Australia

Best Female Performer in a Supporting Role in an Opera

Winner

Jacqueline Dark

Production/Event
Salome
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Nicole Car
Production/Event
Handa Opera on Sydney Harbour – Carmen
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Taryn Fiebig
Production/Event
La Bohème
Presenter(s)
Opera Australia
Nominee
Jessica Dean
Production/Event
Fidelio
Presenter(s)
State Opera of South Australia

Best Individual Classical Performance

Winner

Simone Young conducting the Hamburg Philharmonic Orchestra

Production/Event
Das Rheingold by Richard Wagner (concert performance) Hamburg State Opera with the Hamburg Philharmonic Orchestra & Symphony No. 2 in C Minor, Resurrection by Gustav Mahler, Soloists from the Hamburg State Opera with the Hamburg Philharmonic Orchestra and Brisbane Mahler Chorus
Presenter(s)
Queensland Performing Arts Centre & Tourism and Events Queensland
Nominee
Jordi Savall
Production/Event
Jordi Savall & Andrew Lawrence-King
Presenter(s)
Melbourne Recital Centre
Nominee
Stuart Skelton
Production/Event
Tchaikovsky’s Queen of Spades: An Opera in Concert
Presenter(s)
Sydney Symphony
Nominee
Ana Vidovic
Production/Event
Ana Vidovic in Recital
Presenter(s)
Adelaide Festival Centre’s Adelaide International Guitar Festival

 

 

Helpman Awards 2013

Events |